Ajankohtaista

09.05.2019
Miro Valmiala D1-06 –joukkueen vastuuvalmentajaksi

Valmennuskuviot ovat kovassa myötätuulessa S-Kiekko Junioreissa: D1-06 –joukkueen vastuuvalmentajasopimuksen allekirjoitti tällä viikolla Miro Valmiala Seinäjoelta. Hän on kuulunut S-Kiekko Junioreiden valmennustiimiin myös aikaisemmin valmennettuaan viimeksi C1-joukkuetta.
– Haluan olla kehittämässä jääkiekon seinäjokelaista harjoittelukulttuuria ja yhtenäistä linjaa kahden jääkiekkoseuran (S-Kiekko Juniorit ja Seinäjoen Kiekkokerho) yhdistäessä voimansa. Omalta osaltani haluan painottaa pelaajien sitoutumista, pelikavereiden arvostamista sekä nuorena urheilijana kasvamista, kommentoi Miro Valmiala. Vastuuvalmentaja antaa jo tässä vaiheessa kautta tunnustusta tasokkaalle joukkueelle, jonka kesäharjoittelu on hyvässä vauhdissa.

Valmennuspäällikkö Tuomas Takalan mukaan liikunta-alan ammattilaisen pysyminen seuran valmennustiimissä on hieno asia. Myös Valmialan viime syksynä suorittama Suomen Jääkiekkoliiton nuorisovalmentajakoulutus on omiaan tuomaan valmennukseen ammattimaisuutta, jota Valmiala haluaa kehittää tulevina vuosina. Takala on mielissään myös valmentajien lukumäärän kehittymisestä, joka on lähes kolminkertaistunut viimeisen neljän vuoden aikana.

D1-06 –joukkueen apuvalmentajiksi on saatu lisäksi useita seuran toimintaan sitoutuneita henkilöitä. Sopimuksen ovat allekirjoittaneet tässä vaiheessa Sami Perälämpi, Jarkko Kotala, Jaakko Marttila, Toni Sikkilä ja Ismo Siren.


Takaisin uutisiin

  • Bstr_logo
  • reebok
  • eepee
  • atria
  • 11_CCM_Logo_186_PA
  • Pop_pankki
  • 024-tSo-areena_logo
  • Seinäjoen-Sanomat_4v_2rivilogo
  • Interport logo
Mainostoimisto BSTR Luova Konttori Seinäjoki