Ajankohtaista

19.04.2018
Jarmo Hakalasta S-Kiekko Junioreiden kunniapuheenjohtaja

Vuosina 2006 – 2010 S-Kiekko Junioreiden puheenjohtajana toiminut Jarmo Hakala kutsuttiin seuran kunniapuheenjohtajaksi kauden 2017 – 2018 päätöstilaisuudessa. Hän on järjestyksessä seuran kolmas kunniapuheenjohtaja. Aikaisemmin kunniapuheenjohtajaksi on nimitetty Hannu Korkeamäki (puheenjohtajana vv. 1996 – 1999) ja Timo Kants (puheenjohtajana vv. 1999 – 2006). Seura juhli onnistunutta kauttaan Törnävä-salissa keskiviikkoillalla 18.4.

Kauden päätöstilaisuudessa S-Kiekko Junioreiden puheenjohtaja Matti Perälä totesi Kiekkokoulun olevan S-Kiekko Junioreiden toiminnan perusta. Seuran tekeminen on noteerattu myös liiton tasolla, mistä on osoituksena taitovalmentajan saaminen Etelä-Pohjanmaalle.
Vuoden alussa perustetun Seinäjoen Jääkiekon Tuki ry:n puheenjohtaja Juha Tall esitteli yhdistyksen taustaa ja tavoitteita. Jääkiekkoilun harrastamisen edistämisen ohella tavoitteena on paitsi saattaa edustusjääkiekkoilu taloudellisesti vakaalle pohjalle myös tarjota mahdollisuus harrastuksen jatkamiseen kiekkokoulusta aina edustusjoukkueeseen saakka.
Kauden aikana seuran pelaajamäärä oli toiminnanjohtaja Antero Kankaan mukaan noin 500 yhteensä 17 eri peliryhmässä. Seurana S-Kiekko Juniorit onnistui luomaan merkittävää yhteistyötä Seinäjoen kaupungin varhaiskasvatuksen kanssa, kun eskarilaiset pääsivät tutustumaan luistelun saloihin. Päättyvä kausi oli S-Kiekko Junioreiden 39:s.
S-Kiekko Junioreiden vuoden valmentajana palkittiin Jukka Hakala, tyttöpelaajana Aliisa Yli-Kauppila, poikapelaajana Oliver Heikkilä, maalivahtina Saku Sallila ja herrasmiespelaajana Eero Vesala. Myhin taistelijan maljan sai Valtteri Viitasaari ja Keitsun pytyn Oliver Heikkilä.
Kauden 2017 – 2018 yhteistyökumppanina palkittiin Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa. Palkinnon vastaanotti asiakkuuspäällikkö Tuula Rajala. Seuraperheen palkinnon sai Viitamäen perhe Eveliina, Jaakko, Lauri ja Leevi Viitamäki.
S-Kiekko Juniorit muisti tuotelahjoin seuran eläkeläisryhmän NitroSkiekon keulakuvia ja vetureina toimivia henkilöitä. Huomionosoituksen saivat Pentti Huotari, Jukka Linna, Timo Syrjälä ja Esa Välimäki.
NitroSkiekon stipendein palkittiin Sofia Fält, Aleksi Sarkaranta ja Ville Soini.

Matti Perälä, Jarmo Hakala, Johanna Rantamäki  Palkittuja 2018

Puurtajat Huotari, Linna ja Syrjälä  Stipendinsaajat

Liput saapuvat saliin   Kiekkokoululaisia mitalisateessa


Takaisin uutisiin

  • Bstr_logo
  • reebok
  • eepee
  • atria
  • 11_CCM_Logo_186_PA
  • Pop_pankki
  • 024-tSo-areena_logo
  • Seinäjoen-Sanomat_4v_2rivilogo
  • Interport logo
Mainostoimisto BSTR Luova Konttori Seinäjoki