Ajankohtaista

12.04.2018
S-Kiekko Junioreiden valmennuskuviot hyvällä mallilla

S-Kiekko Junioreiden juniorityö tuottaa tulosta myös valmennuspuolella. Kaudella 2018 – 2019 A-Nuoria valmentaa vastuuvalmentajana Aleksi Autio (26) sekä apu- ja maalivahtivalmentajana Vili Hiirikoski (22).
– Aleksi Autio on saanut monelta vuodelta kokemusta apuvalmentajana ja maalivahtivalmentajana. Hän on ansainnut omalla innostuksellaan ja osaamisellaan paikan vastuuvalmentajana. Vili Hiirikoski on käynyt seuran junnuputken läpi. Molemmilla on suuri halu kehittää S-Kiekon toimintaa, kertoo valmennuspäällikkö Tuomas Takala.

Jatkuvuutta löytyy myös B-Teamin puolelta, jossa vastuuvalmentajana aloittaa niin ikään seuran junnuputken valmentajana läpikäynyt Marko Orava. Hän sai viime kaudella arvokasta kokemusta B-Nuorten apuvalmentajana.
Jo viime vuoden joulukuussa S-Kiekko Juniorit julkisti B-ikäluokkaan kohdennetun Jukka Hakalan kaksivuotisen sopimuksen (kaudet 2018 – 2019 ja 2019 – 2020). Aikaisemmin on kerrottu myös Miro Valmialan sopimuksesta koskien C1-ikäluokan valmentamista.

S-Kiekko Junioreiden ensi kauden valmentajakuvio lähti rakentumaan Takalan mukaan jo vuosi sitten. Pitkäjänteisen työn ansiosta valmennuspuolelta löytyy laatua ja osaamista pelaajapolkujen kehittymiseksi.


Takaisin uutisiin

  • Bstr_logo
  • reebok
  • eepee
  • atria
  • 11_CCM_Logo_186_PA
  • Pop_pankki
  • 024-tSo-areena_logo
  • Seinäjoen-Sanomat_4v_2rivilogo
  • Interport logo
Mainostoimisto BSTR Luova Konttori Seinäjoki