Ajankohtaista

28.02.2017
Edustusjoukkueen entinen pelaaja valmennustiimiin

Tuomas Takala ja Tuomo Autio

S-Kiekko Junioreiden valmennustiimi saa ensi kaudelle (2017 – 2018) tuntuvan vahvistuksen, kun seinäjokelainen Tuomo Autio (43) aloittaa C2-03 –joukkueen päävalmentajana. Autio on seuran edustusjoukkueen entinen hyökkääjä. Hän pelasi muutaman kauden seuran riveissä ja palasi viime vuonna jääkiekon pariin yli 10 vuoden tauon jälkeen valmentajana.

– Haluan tuoda pelaajille luistelu- ja lajitaitojen ohella pelaamiseen ennen kaikkea uskallusta sekä luottamusta omiin kykyihinsä. Tämä vaatii treeniä samaan tapaan kuin fyysisten ominaisuuksien kehittäminen, toteaa psykologina työskentelevä Tuomo Autio.

Valmennuspäällikkö Tuomas Takala on mielissään Aution psykologitaustasta ja uskoo joukkueen saavan tämän ansiosta harjoitteluun uusia puolia.

– C-ikäiset ovat ihanteellisessa iässä harjoittelun kannalta. Oheisharjoittelussa painotamme nopeus- ja kimmoisuusominaisuuksia monipuolisuutta ja korkeita liikuntamääriä unohtamatta. Jääharjoittelussa mukaan tulee lisäksi itse pelin opettaminen, toteaa valmennuspäällikkö Tuomas Takala.

Tuomo Aution apuna C2-03 –joukkueessa jatkaa koko edellisen kauden valmennusryhmä.


Takaisin uutisiin

  • Bstr_logo
  • reebok
  • eepee
  • atria
  • 11_CCM_Logo_186_PA
  • Pop_pankki
  • 024-tSo-areena_logo
  • Seinäjoen-Sanomat_4v_2rivilogo
  • Interport logo
Mainostoimisto BSTR Luova Konttori Seinäjoki