Ajankohtaista

19.01.2017
Seuraavan kauden ensimmäinen valmentajasopimus tehty

S-Kiekko Juniorit valmistautuu ajoissa seuraavaan pelikauteen (2017 – 2018). Seura solmi tänään Miro Valmialan (21) kanssa kaksi kautta kattavan päävalmentajasopimuksen B1-joukkueen valmentamisesta. Sopimuksella turvataan joukkueen laadukas jääkiekkovalmennus ja sen jatkuminen Seinäjoella.

– Ajoissa solmitut valmentajasopimukset takaavat seuran laadukkaan toiminnan ja mahdollistavat sen, että valmentaja pystyy kunnolla suunnittelemaan tulevaa. Samalla voimme viedä Miron valmentajauraa eteenpäin tarjoamalla hänelle seuran tukea sekä tasokasta liiton valmentajakoulutusta, toteaa valmennuspäällikkö Tuomas Takala tyytyväisenä.

Hänen mukaansa S-Kiekko Junioreiden valmennuspuolella on selvästi meneillään ”nuorennusleikkaus”.

– Nuorilla on paljon annettavaa ja heitä pitää saada mukaan toimintaan. Esimerkiksi Miro on saavuttanut valmentamisessaan selkeitä steppejä, mikä auttaa puolestaan seuraamme kehittymään.

Seinäjoen ammattikorkeakoulussa fysioterapeutiksi opiskeleva Miro Valmiala toimii tällä hetkellä C-juniorien päävalmentajana. Toukokuun alussa alkava sopimus takaa tämänhetkisille C-junioreille laadukkaan ja tutun valmennuksen jatkumisen Valmialan opein.

Miro Valmiala ja Tuomas Takala


Takaisin uutisiin

  • Bstr_logo
  • reebok
  • eepee
  • atria
  • 11_CCM_Logo_186_PA
  • Pop_pankki
  • 024-tSo-areena_logo
  • Seinäjoen-Sanomat_4v_2rivilogo
  • Interport logo
Mainostoimisto BSTR Luova Konttori Seinäjoki